Strona główna      O nas      Nasze realizacje      Galeria      Nasze projekty      Mapa      Konakt

Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2009 roku. Wraz z grupą znajomych zbudowaliśmy replikę niemieckiego samochodu pancernego Sd.Kfz.222, która była pierwszą w Europie i jest jedyną w Polsce posiadającą silnik z tyłu tak, jak w oryginale.

 

Oprócz budowy zajmujemy się także renowacją zabytków techniki militarnej.

 

Działamy w Kole Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, biorąc udział w odbywających się muzealnych remontach.

 

Współpracujemy również z innymi muzeami: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu i Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

        


Dodano: 2018-01-08, Austin Putiłow - Poznańczyk

Austin-Putiłow - rosyjski samochód pancerny skonstruowany w 1916 roku. Uzbrojony w dwa karabiny maszynowe 7,62mm Maxim. Opancerzenie - płyty od 4 do 8mm. Załoga składała się zazwyczaj z 5 członków: dowódca, kierowca, tylny kierowca i dwóch strzelców.


28 maja 1920 roku w okolicy Bobrujska samochód pancerny Austin-Putiłow, o nazwie własnej „Стенька Разин” (Stieńka Razin) został zdobyty przez żołnierzy 55 Pułku Piechoty 14 Wielkopolskiej DP. Po zdobyciu został pierwszym pojazdem nowo utworzonego Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych. Pojazd otrzymał nazwę „Poznańczyk”.


Replika pojazdu Austin-Putiłow "Poznańczyk" została zbudowana w 2012r. dla Artura Sobieraja z Piotrkowa Trybunalskiego. Pierwszym etapem budowy było wykonanie ramy, zawieszenia oraz szprychowych kół. Układ napędowy (silnik i skrzynia biegów) wykorzystane zostały od samochodu UAZ. Układ kierowniczy, tak jak w oryginale, został stworzony dla dwóch kierowców (przedniego i tylnego). Do budowy nadwozia została wykorzystana blacha o grubości 6mm. Wykonano również dwie repliki karabinów Maxim, które zostały osadzone w obrotowych wieżach. Waga repliki - ok. 3 tonrepliki-militarne.pl
Samochód pancerny Gretchen

Sd.Kfz.222 - Leichter Panzerspahwagen, niemiecki lekki samochód pancerny. Grubość pancerza od 5 do 14,5 mm. Pojazd posiadał niezależne zawieszenie oraz napęd na 4 koła; silnik o mocy 90KM. Uzbrojenie pojazdu: karabin maszynowy MG 34 oraz działko automatyczne kaliber 20mm. 3 osoby załogi: dowódca, kierowca i celowniczy działka. Wprowadzone do służby w 1938r., brały udział w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej.

repliki-militarne.pl
Austin Putiłow - Poznańczyk

Austin-Putiłow - rosyjski samochód pancerny skonstruowany w 1916 roku. Uzbrojony w dwa karabiny maszynowe 7,62mm Maxim. Opancerzenie - płyty od 4 do 8mm. Załoga składała się zazwyczaj z 5 członków: dowódca, kierowca, tylny kierowca i dwóch strzelców.
 

 

Pracownia Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn

Waldemar Banaszyński

Stradyń 1

64-200 Wolsztyn

email: waldmajster@wp.pl


stat4u